Search results for "":


HALCROW, F/L Alexander Foch (J6795) - Distinguished Flying Cross - No.411 Squadron - Award effective 8 December 1944 as per London Gazette of that date and AFRO 293/45 dated 16 February 1945. Born in Transcona, Manitoba, 4 November 1918 (birth date on MI.9 form); educated in British Columbia; home in Penticton, British Columbia (mine surveyor and piper with Gordon Highlanders militia). Enlisted in Vancouver, 18 December 1940 and posted to No.2 Manning Depot. To No.37 SFTS (guard), 26 January 1941; to No.2 ITS, 16 March 1941; graduated and promoted LAC, 20 April 1941 when posted to No.8 EFTS; graduated 8 June 1941 when posted to No.15 SFTS; graduated and commissioned, 20 August 1941. Upon receiving wings he was posted to Central Flying School, Trenton for instructors course (13 September to 2 December 1941); at No.31 EFTS, De Winton, 3 December 1941 to 12 October 1942 (promoted Flying Officer, 20 August 1942); at CTS, Rockcliffe, 13 October to 30 November 1942; at \"Y\" Depot, Halifax, 1-29 December 1942; arrived in Britain, 14 January 1943; to No.3 Personnel Reception Depot, Bournemouth, 15 January 1943; at No.17 (P) Advanced Flying Unit, 16 February to 22 March 1943; at No.52 OTU, 22 March to 1 June 1943 (although MI.9 report says he was at No.57 OTU, Aston Down, without giving dates); with No.401 Squadron, 1 June 1943 to 5 August 1944 (promoted Flight Lieutenant, 20 August 1943); with No.411 Squadron, 5-18 August 1944 (missing; he was shot down by flak, baled out and was captured; enemy permitted him to return to Allied lines to report their surrender on the 21st; officially reported safe on 22 August 1944); to Repatriation Depot, 13 September 1944; to Canada, 23 November 1944; returned to Britain, 5 December 1944; back to Canada, 5 January 1945 and assigned to Western Air Command; at Station Patricia Bay, 20 January to 18 May 1945; \"Y\" Depot, Moncton, 19-27 May 1945; arrived in Britain by sea, 12 June 1945; repatriated to Canada, 25 November 1945; released 28 November 1945. Service career included 152 operational sorties (225 operational hours). On 29 May 1944 he burst a tyre on touchdown; he became airborne again, dropped his belly tank and made a good belly landing. Aerial victories as follows: 15 March 1944, one FW.190 destroyed, Cambrai; 7 June 1944, one Ju.88 probably destroyed; 28 June 1944, one FW.190 destroyed south of Caen; 20 July 1944, one FW.190 destroyed, Conde sur Noireau; 27 July 1944, one Bf.109 destroyed southeast of Caen. In addition he destroyed about 100 enemy vehicles nd three locomotives. Died in Vancouver, 15 April 1990 as per Airforce Magazine of July-August-September 1990 and Legion Magazine of July/August 1990. Photo PL-19370 shows him in front of Spitfire.

Flight Lieutenant Halcrow is a keen and resolute fighter. He has led his flight and, on occasions the squadron, in many successful attacks on a variety of targets. He has displayed praiseworthy skill and determination throughout. In air fighting, Flight Lieutenant Halcrow has destroyed four enemy aircraft.

Public Record Office WO 208/338 has MI.9 report of his being shot down and subsequent escape:

I took off from B.18 (T.8869 250,000, Sheet 3a and b) on 18 August 1944 at 1330 hours in a Spitfire Mark IXB to carry out an armed recce to the south of Vimoutiers (Q 4964 Sheet 7, 250,000). On the roads going south from Vimoutiers I attacked the convoy on the west road on a corner round (Q 4454). I came down from 3,000 feet to tree top height and gave them a four second burst of cannon and machine gun. I flew on for a bit “on the deck”, climbed to around 1,000 feet and made another low level attack in the same direction north-south.

It was on the second attack I was hit by some 20-mm shells - my propellor - both glycol and oil lines were hit - the engine about leaped out of its mountings. I called up my Squadron Leader, telling him I was returning to base. I found this to be quite impossible - the temperature was rising rapidly and there was a great danger of fire - so from 800 feet I baled out.

Just before I landed (U 3525) I noticed someone running to where I was going to land. My first impression was that he was a civilian. No sooner had I landed I released my harness and called out “Anglais”. That was fatal, the supposed civilian was German with a rifle. He covered me. Another German running out with a machine gun came and joined him.

They signalled me to walk towards a hedge where an officer and 20 men were standing. They started to take off my Mae West and help themselves to the chocolate, cigarettes and compass in the escape box; they handed the money back to me. While they were disrobing and robbing me one of them asked in English, “Have you been shooting up Red Cross wagons ?” I said No. They motioned me to sit down. They then went into a “huddle” and started to share out their booty.

The English speaking German asked me my rank. I said Captain; after a few minutes consultation with his officer he told me I would have to go to the Kommandant. Escorted by two Privates I was taken into his office. He asked me my rank and whether I was RAF. I nodded. Presumably he told my escort to take me to a place outside some 30 yards away.

Here I found five Americans, a Pole and a Russian. I asked them what type of fellows the guards were; they said they were mixed; they included Roumanians, Greeks, Italians, Poles and Russians. I reckoned that a little morale breaking was indicated. We got the Russian and the Pole working on them, and with my limited French I explained to them that the Luftwaffe was finished and that they were completely surrounded. Out came to “Safe Conduct” passes which had been dropped by the RAF - they each had one in their possession. One of the Italians came up to me and said, “Tomorrow, I your prisoner”.

Unfortunately the story must have got out because a pure (?) type German was added to our guards. Later during the evening around 2030 hours the Kommandant sent for my papers. I handed the messenger my 1250-R - it was returned shortly afterwards.

Along with seven cows, we slept the night in the stables. The next day (19 August) for breakfast we were given a piece of bread each. About 0900 hours the Kommandant came to tell us that there was no more food to be had, only a three-pound bag of granulated sugar which he left for us. Guards were changing hourly; they always put a pure (?) German in charge of the guards.

That afternoon - intermittent shelling went on for about two hours - nothing nearer than a quarter mile of us. We passed the night in the stable.

About 0200 hours we were woken up - we were on the move. The Germans wore their camouflage smocks. As I approached the stable door both my arms were grapped and in this manner I was marched to a truck hidden under some trees. Four of us (a Russian, two Americans and myself) were put in one truck, and a Pole and three Americans in the other. There were 20 guards to each truck.

For about two hours we drove through congested roads and without lights. We passed a lot of horse-drawn artillery on the way. The convoy eventually stopped about four kilometres short of Tournay sur Dives (U 3226). The reason for this was that the convoy was being shelled around Tournay sur Dives. We were taken across fields, with about six or seven thousand infantry men to join up with the convoy south of the town.

British shelling was amazingly accurate, piles of destroyed vehicles - dead horses and Germans littered the area - approximately at U 3124 British ranks appeared (53 Division, I believe) from out of the woods. Throwing their arms away the Germans went “hell for leather” towards Tournay sur Dives. I followed suit, close by was one of the guards.

In the mad melee only one American and myself kept together. Around U 3125 about 40 Germans and ourselves took shelter in a basemen of a house. We were joined shortly by about twelve Boschs.

Next morning around 0700 hours (20 August) we went into the adjoining house which had been set up as a First Aid Post. The American, Private Palango and myself were welcomed by the two German doctors and four orderlies with open arms. They gave us food, drink, tobacco and cigarette papers to roll our own cigarettes. One of the orderlies who spoke a bit of English impressed upon me that when we were rescued to explain to the troops how well we had been treated and not to leave them behind.

During the after around 1800 hours, Thunderbolts dive-bombed the place. The Germans were really shaken by these attacks.

About 0700 hours [21 August] an SS type hobbled in; he had been hit by a shall in the foot - Ludovie was his name, 18 years old, had already been in the army a year. Despite his wound he was tough and arrogant. Openly they discussed surrendering. Little by little the SS boy gave way. I told him he would be well looked after in a hospital; if he insisted on staying on gangrene would set in and he would lose the leg. Finally he was won over.

I and one other German, a stretcher bearer, began to walk down the road to find our lines - we ran into the Cure. He showed us where the lines were. We walked down the road carrying a large Red Cross flag between us. I carried a note from one of the Germans. It stated that many Germans in the village wanted to surrender. I met Major Petersen of the Glengarry Highlanders (Canadian) and gave him the note. He said he could not spare any men to go and fethch them. Already he had 700 surrendered to him including two Generals. From here I went to Battalion Headquarters and through to Creully.

Transcriber’s Note: “Major Petersen” is most likely Major John Frederick Peterson (Stormont, Dundas and Glengarry Highlanders), awarded the DSO 17 March 1945.


HALE, S/L Edward Birney (C1408) - Mention in Despatches - No.161 Squadron - Award effective 1 January 1944 as per London Gazette of that date and AFRO 113/44 dated 21 January 1944. Born at Toledo, Ohio, 30 May 1914 (RCAF press release 2659 announcing award). Moved to Hamilton, Ontario at the age of three months. Educated at Pickering College, Newmarket and Colgate College, New York. Learned to fly at the Hamilton Aero Club. Pre-war he founded Peninsula Airways and in 1938 became an Imperial Airways pilot, home in Kingston; enlisted in Toronto 27 November 1939. Remained in postwar RCAF; commanded No.412 Squadron in immediate postwar period; to Northwest Air Command, 1 June 1947; appointed CO of No.1 OTU, Chatham, 1 May 1949 (Vampires and later Sabre); appointed to command No.1 (Fighter) Wing, North Luffenham in 1951. Flew Sabres in Korea (awarded American DFC). Later postings included Deputy Director, NORAD Combat Operations Center in Colorado Springs and Director of Plans and Policy for Allied Forces Central Europe in Fontainebleau, France. Attained rank of Air Commodore, 4 September 1963. Retired from the Canadian Forces, 2 June 1967. Also awarded Queen\'s Coronation Medal, 6 November 1953 while at AFHQ. From 1967 to 1973 he was Program Manager and later Director Marketing for Raytheon Canada. Between 1973 and 1981 he served as Chairman of the Task Force on Policing in Ontario, Special Advisor to the Ontario Police Commission and was the Director of Law Enforcement for the Province of Alberta, until he retired. Died 1 May 2004. Photo PL-62035 shows G/C E.B. Hale signing to take over North Luffenham from G/C R.A. Ramsay (RAF). Governor General\'s Records (RG.7 Group 26, Volume 57, file 190-I) has citation.

Squadron Leader Hale is Officer Commanding a squadron which he has organized with outstanding success. By his active part in flying operations and his ability as a Bomber Reconnaissance pilot, he has set a splendid example to those serving under him.

HALE, W/C Edward Birney (C1408) - Distinguished Flying Cross - No.161 (Bomber Reconnaissance) Squadron - Award effective 6 January 1945 as per Canada Gazette of that date and AFRO 132/45 dated 26 January 1945. As of DFC recommendation he had flown 1,960 hours, 871 of them operational (120 sorties). Governor General\'s Records (RG.7 Group 26, Vol.58, file 190-I, dossier 6 gives citation.

This officer has completed many sorties on anti-submarine operations in the North Atlantic area. The high degree of success he has obtained has been largely due to his untiring efforts and outstanding skill as a pilot. He has displayed courage, determination and devotion to duty of a very high order, which qualities have been reflected in the keenness of his squadron. He is a courageous and resourceful captain of aircraft who has made an outstanding record throughout his flying career.


HALE, S/L Paul Morrow (C3880) - Commended for Valuable Services - No.2 Bombing and Gunnery School - Awarded 8 June 1944 as per London Gazette of that date and AFRO 1380/44 dated 30 June 1944. American in the RCAF. Born 21 July 1914 in Deerwood, Minnesota; educated at Crosby Fronton High School and Shattuck Military Academy, Fairbault, Minnesota. Enlisted 28 January 1941 in Lethbridge . A Press Release stated he received his flying badge on 24 March 1941. Held rank of Flying Officer as of 6 April 1941. At No.4 BGS as of 13 October 1941. Promoted Flight Lieutenant, 16 June 1942. To Mountain View, 20 February 1943. To No.2 BGS, 19 June 1943. Promoted Squadron Leader, 1 August 1943. Returned to Mountain View, 23 March 1944. Retained rank of Squadron Leader in postwar RCAF, 1 October 1946. Served as Chief Administrative Officer, Station Toronto to June 1949. Assigned that month to Canadian Joint Staff, London,for liaison. Returned to Canada, June 1952 and posted to Station Macdonald. Promoted Wing Commander, 1 September 1951. Awarded Queen\'s Coronation Medal, 23 October 1953 while at Station Macdonald.To AFHQ, March 1954 to serve as Director of Ancillary and Telecommunications Requirements. Posted in July 1958 to be Chief Administrative Officer, No.4 (Fighter) Wing, Baden-Soellingen. When recommended he was described as having flown 1,229 hours to date, 542 hours as staff pilot, 71.20 hours in previous six months.

This officer, over a long period of time, has set an outstanding example as an efficient staff pilot. His leadership, skill and devotion to duty have contributed largely to the high standard of flying at his unit.

HALE, S/L Paul Morrow (C3880) - Air Force Cross - RCAF Station Mountain View - Award effective 21 April 1945 as per London Gazette dated 24 April 1945 and AFRO 802/45 dated 11 May 1945 -No citation for AFC in AFRO. Governor General\'s Records (RG.7 Group 26, Vol.58, file 190-I, dossier 6) has citation. As of recommendation he had flown 820 hours, of which 162 were in previous six months. With Armament Visiting Flight.

During the past three years this officer has been associated with bombing and gunnery training in the British Commonwealth Air Training Plan. At all times he has maintained a very high standard of skill and proficiency in the performance of his allotted tasks. This officer\'s thoroughness, keenness and leadership have been an example to all who have served with him. His devotion to duty has been of the highest order.


HALES, WO Arthur Reginald (R101669) - Distinguished Flying Cross - No.49 Squadron - Award effective 6 November 1943 as per London Gazette dated 16 November 1943 and AFRO 2610/43 dated 17 December 1943. Born in Virden, Manitoba, 7 December 1916; home there (store owner). Enlisted in Winnipeg, 25 April 1941 and posted to No.2A Manning Depot. To No.36 SFTS (guard duty), 8 June 1941. To No.2 ITS, 3 July 1941; graduated and promoted LAC, 7 August 1941 when posted to No.1 EFTS; graduated 25 September 1941 when posted to No.5 SFTS; graduated and promoted Sergeant, 19 December 1941. To “Y” Depot, 20 December 1941; to RAF overseas, 7 January 1942. Promoted Flight Sergeant, 19 June 1942. Promoted WO2, 19 December 1942. Commissioned 11 May 1943 (J18785). Promoted Flying Officer, 11 November 1943. Repatriated 14 December 1944; retired 2 February 1945. Died 30 August 1995 in Summerland, British Columbia as per Royal Canadian Legion “Last Post” website and Legion Magazine of January 1996. No citation in AFRO other than \"completed many successful operations against the enemy in which [he] displayed high skill, fortitude and devotion to duty.\"

Public Record Office Air 50/187 has a Combat Report involving him, 10/11 August 1943:

Aircraft - Lancaster C/49, JA895
Captain - Flight Sergeant Hales
Mid-Upper Gunner - Sergeant Amos - No.9 AGS and No.19 OTU
Second Pilot - Sergeant Hutchinson
Air Bomber - Sergeant Patterson
Navigator - Sergeant Warwick
Rear Gunner - Sergeant Fraser - No.2 AGS and No.19 OTI

Time - 0358
Speed - 165
Position - 50?04\" N 01? 21\" W
Course - 270? Magnetic
Height - 20,000 feet
Target - Nuremberg
Met - Above cloud, no moon, fair visibility

Rear gunner reported aircraft, port quarter down, 600 yards. Aircraft followed Lancaster for about five minutes, then observed to be twin-engined. Rear Gunner ordered Pilot to turn Port, then opened fire, two-three second burst. Mid-Upper Gunner could not see enemy aircraft owing to its position, enemy aircraft turned off to starboard and dived away. No damage observed, no damage to Lancaster. No claim.

Monica gave first indication of enemy aircraft and also break away. Monica gave indication that enemy aircraft followed Lancaster for a further 20 minutes.


HALES, S/L Frank William (J6498) - Distinguished Flying Cross - No.408 Squadron - Award effective 22 August 1944 as per London Gazette of that date and AFRO 2274/44 dated 20 October 1944. Born in Camrose, Alberta, 29 August 1918. Home in Edmonton; enlisted there 8 November 1940. To No.1 ITS, 11 December 1940; graduated and promoted LAC, 16 March 1941 when posted to No.7 EFTS; may have graduated 4 May 1941 but not posted to No.1 SFTS until 16 May 1941; graduated and commissioned 30 July 1941. To Trenton, 31 July 1941. To No.15 SFTS, date uncertain. Promoted Flying Officer, 31 July 1942. To No.34 OTU, 1 March 1943. To “Y” Depot, 12 June 1943. To United Kingdom, 22 June 1943. Promoted Flight Lieutenant, 31 July 1943. Promoted Squadron Leader, 19 May 1944. Repatriated 8 August 1945. Released soon after. Rejoined RCAF, 3 April 1951 as pilot (38160). Died 28 November 1996 in Fergus, Ontario as per Royal Canadian Legion “Last Post” website and Legion Magazine of March/April 1997. RCAF photo PL-32631 (ex UK-13797 dated 26 August 1944) shows him.

This officer has displayed great skill and gallantry in air operations. He has completed very many sorties during which he has attacked successfully such targets as Berlin, Freidrichshafen and Dortmund. On one occasion whilst over an enemy target his aircraft caught fire, sustaining extensive damage before the flames could be extinguished. Despite this, Squadron Leader Hales executed an accurate bombing attack and afterwards flew the damaged bomber to base. He has proved himself a most inspiring leader.

DHH file 181.009 D.1513 (Library and Archives Canada RG.24 Vol.20600) has original recommendation by W/C R.A. MeLernon, drafted 2 July 1944 when he had flown 25 sorties (144 hours 49 minutes); no sortie list but text as follows:

Squadron Leader Hales has been on this squadron since the 12th January 1944, and throughout this period he has proven himself to be an inspiring leader and a splendid operational pilot. He has completed in an exemplary manner many operations against most of the heavily defended targets in Germany, including Berlin, Friedrichshafen and Dortmund. Most recently, against targets requiring extreme bombing accuracy he has pressed home his attacks with fine determination, obtaining aiming point photographs every time the target was unobstructed by cloud.

On one occasion, when detailed to attack Friedrichshafen, his aircraft was struck by a load of incendiaries, many of them falling through the pilot’s cupola and in the after part of the aircraft causing fire and severe damage throughout. Despite this Squadron Leader Hales dropped his bombs accurately on the target and fought his badly damaged aircraft some 500 miles back to safety.

Squadron Leader Hales has by his fine operational record and splendid leadership, in my opinion proven himself fully deserving of an immediate award of the Distinguished Flying Cross.

HALES, S/L Frank William, DFC (J6498) - Air Force Cross - No.1659 Heavy Conversion Unit (AFRO gives unit only as \"Overseas\") - Award effective 14 June 1945 as per London Gazette of that date and AFRO 1158/46 dated 20 December 1946. Home in Edmonton; enlisted there 8 November 1940. Trained at No.1 ITS (graduated 14 March 1941), No.7 EFTS (graduated 4 May 1941) and No.1 SFTS (graduated 30 July 1941). Public Records Office Air 2/8771 has citation drafted when he had flown 1,500 instructional hours, 91 in previous six months.

Squadron Leader Hales, now employed as Deputy Chief Instructor, has been engaged on instructional duties for 3 1/2 years. Prior to being posted to this unit, he was flight commander in a squadron and in that capacity he was in charge of all squadron training. The efficiency of the squadron was a direct reflection on this officer\'s tireless efforts. Squadron Leader Hales previously instructed at a Service Flying Training School for 21 months where by his ability, hard work and fine leadership, he became Deputy Flight Commander and later Flight Commander. He has served in this unit as Flight Commander since August 1944, and as Deputy Chief Instructor since January 1945. During this period he has proved himself to be a most capable, conscientious and reliable Flight Commander. His devotion to duty, combined with his excellent ability as an organizer, pilot and instructor have very materially strengthened the efficiency of this unit.

DHH file 181.009 D.1724 (National Library and Archives, RG.24, Volume 20607) has a memo dated 9 May 1944 bearing on his career (G/C C.L. Annis, Commanding Officer, Station Linton-on-Ouse to Officer Commanding, No.62 Base, Linton-on-Ouse), requesting authority to commend F/O H.R. Chekaluck, F/L F.W. Hales and Second Lieutenant M.R. Humphrey, USAAF, all of No.408 Squadron. Relevant portion reads:

On the 27th of April 1944, this officer was Captain of an aircraft detailed to bomb Friedrichshaven. Just after releasing the bombs and taking photographs, the aircraft was hit by falling incendiaries which ripped off the canopy and punctured the aircraft in several different places including some, which were set alight, in the fuselage. The Mid-Upper Gunner succeeded in throwing these out through the gun position. The petrol cross feed line was punctured and the petrol flowed out, filling the aircraft with fumes. Every effort was made to stop the leak and to ventilate the fuselage. On account of a very complete knowledge of the fuel system of his aircraft, Flight Lieutenant Hales was able to direct the manipulation of the cross feed cock that sufficient petrol was saved to enable the aircraft to barely reach the south coast of England where a safe landing was made. It is considered, please, that this effort is worthy of recording in this Pilot’s Log Book.


HALKETT, FS Alexander Morgan (R86893) - Distinguished Flying Medal - No.15 Squadron - Award effective 24 October 1942 as per London Gazette dated 6 November 1942 and AFRO 1830/42 dated 13 November 1942. Born in Peace River, Alberta, 2 August 1922; home there (student). Enlisted in Edmonton, 5 February 1941 and posted to No.2 Manning Depot. To No.4 SFTS (guard duty), 2 March 1941. To No.2 ITS, 10 April 1941; graduated and promoted LAC, 15 May 1941 when posted to No.16 EFTS; graduated 2 July 1941 when posted to No.4 SFTS; graduated and promoted Sergeant, 13 September 1941. To Embarkation Depot, 14 September 1941; to RAF overseas, 6 October 1941. Commissioned 30 October 1942 (J16122). Instructed at an OTU and flew another tour with No.419 Squadron (20 sorties), Repatriated 1 May 1945. To No.2 Air Command, 18 May 1945. To Debert, 5 August 1945. Accepted for postwar RCAF as Flying Officer, 1 October 1946 (19825); promoted Flight Lieutenant, 1 January 1949; promoted Squadron Leader, 1 June 1952. Postwar career included an exchange posting with the RAF (No.49 Squadron, Lincoln bombers), Station Trenton, RCAF Staff College (1958), command of No.404 Squadron (1960) and Co-Director, Maritime Warfare School, Halifax (1962) and DND Heasquarters. Retired 1968 as a Wing Commander. Joined Industry Canada to work in aerospace development until 1986. Died in Ottawa, 11 February 2014.

This airman has completed numerous sorties and has displayed great efficiency, combined with outstanding determination, to complete his tasks successfully. He is a confident captain and a fine leader.


HALL, G/C Carl Herbert (C4417) - Mention in Despatches - EAC Headquarters - Award effective 14 June 1945 as per London Gazette of that date and AFRO 1127/45 dated 6 July 1945. Born in Uxbridge, Ontario, April 1898, educated at Guelph and Ingersoll. Served as an artillery NCO in First World War; securities executive before the war; transferred from Royal Canadian Army Pay Corps to RCAF in Toronto, 28 November 1940 in Accounts Branch. Held rank of Squadron Leader as of 1 July 1941; promoted Wing Commander, 8 October 1942; promoted Group Captain, 1 June 1944. In Toronto, November 1940 to December 1941; St.Thomas, 8 December 1941 to 25 May 1942; Halifax, 25 May 1942 until at least 3 April 1943. Later served in UK and in immediate postwar air force was on staff of Maintenance Command (later Air Material Command), 1947. That same year he was transferred to AFHQ (Office of Vice-Chief of the Air Staff, Director of Accounts). Died of a heart attack in Ottawa, 8 April 1953.

Group Captain Hall has been staff officer Accounts and Finance at this Headquarters for slightly more than two years. His devotion to duty and the perseverance he has always displayed in completing his numerous and difficult tasks have set an example for all his associates. This officer, while demonstrating unusual proficiency and zeal in the performance of the normal duties of his appointment, has carried out other duties with the utmost satisfaction. He has originated suggestions for improvement in procedures leading to greater efficiency, which have been adopted by higher authority and has contributed materially to the internal organization of his division of the service.

HALL, G/C Carl Herbert (C4417) - Officer, Order of the British Empire - EAC Headquarters - Award effective 1 January 1946 as per Canada Gazette of that date and AFRO 82/45 dated 25 January 1946. Governor General\'s Records (RG.7 Group 26, Volume 59, file 190-I, dossier 8 has citation.

This officer has been Staff Officer Accounts and Finance at this Headquarters for slightly more than two years. His devotion to duty and the perseverance he has always displayed in completing his numerous and difficult tasks has set an example to all his associates. This officer, while demonstrating unusual proficiency and zeal in the performance of the normal duties of his appointment, has carried out with utmost satisfaction, duties above the ordinary. He has originated suggestions for improvements in procedure leading to greater efficiency, which have been adopted by higher authority and has contributed materially to the internal organization of his division of the Service.


HALL, F/L Donald George (C17597) - Distinguished Flying Cross - No.419 Squadron - Award effective 5 August 1944 as per London Gazette dated 18 August 1944 and AFRO 2101/44 dated 29 September 1944. Born in Sunbridge, Ontario, 9 July 1912; home in St.Thomas, Ontario. Enlisted in Sudbury, as Aero Engine Mechanic, 22 July 1940. To Patricia Bay, 10 August 1940. To Technical Training School, St. Thomas, 7 October 1940. Promoted AC1, 22 February 1941. To No.5 SFTS, 26 February 1941. Promoted LAC, 1 July 1941. To “Y” Depot, 2 January 1942; to RAF overseas, 7 January 1942. Remustered to aircrew (Flight Engineer) and commissioned 5 April 1943. Promoted Flying Officer, 24 February 1944. Promoted Flight Lieutenant, 5 October 1944. Repatriated 18 August 1945. Retired 3 October 1945. No citation other than \"completed...many successful operations against the enemy in which [he has] displayed high skill, fortitude and devotion to duty.\" DHist file 181.009 D.1634 (RG.24 Vol.20604) has recommendation for an American DFC, submitted to AOC No.6 Group, 3 August 1944. He had completed 17 operations, 15 January to 19 November 1943, and since 5 September 1943 had been Squadron Engineer Officer (Squadron Flight Engineer Leader). Recommendation praised his efforts and leadership when the unit was converting from Halifax II to Lancaster X aircraft.

Public Records Office Air 2/9632 has recommendation for DFC dated 17 May 1944 when he had flown seventeen sorties (98 hours 40 minutes), 15 January to 19 November 1943. This, coupled with the attempt to get an American DFC for him, suggests great determination on the part of his Commanding Officer to get an award to Hall.

15 January 1943 - Lorient (5.50)
29 January 1943 - Lorient (6.30)
3 February 1943 - Hamburg (3.40)
16 February 1943 - Lorient (6.05)
19 February 1943 - Wilhelmshaven (5.00)
24 February 1943 - Wilhelmshaven (4.30)
1 March 1943 - Berlin (7.15)
22 March 1943 - St.Nazaire (5.55)
26 April 1943 - Duisburg (5.25)
28 April 1943 - GARDENING, Anholt Island (7.00)
30 April 1943 - Essen (5.30)
4 May 1943 - Dortmund (4.50)
23 May 1943 - Dortmund (4.50)
11 June 1943 - Dusseldorf (5.05)
27 July 1943 - Hamburg (6.40)
18 November 1943 - Ludwigshaven (7.40)
19 November 1943 - Leverkusen (6.55)

Flight Lieutenant Hall has taken part in seventeen night operations against the enemy, including twelve attacks on the main German industrial centres.

Since the 5th September, 1943 he has held the post of Squadron Engineer Leader and the high standard of efficiency in the Engineer\'s Section of this squadron is primarily due to the example, energy and good leadership he has shown.

During the conversion of the squadron from Halifax IIs to Lancaster Xs, Flight Lieutenant Hall undertook the task of converting crews - an arduous task which he has completed with exceptional results.

I consider that this officer\'s unswerving loyalty, devotion to duty and the high standard of excellence which he has set fully merits the non-immediate award of the Distinguished Flying Cross.

HALL, F/L Donald George, DFC (C17597) - Mention in Despatches - No.419 Squadron (AFRO gives only \"Overseas\") - Award effective 14 June 1945 as per London Gazette of that date and AFRO 1395/45 dated 31 August 1945. DHist file 181.009 D.4364 (RG.24 Vol.20648) has recommendation submitted 2 February 1945. Flight Engineer Leader.

As Flight Engineer Leader of the squadron, Flight Lieutenant Hall has devoted many extra hours of work to improving the knowledge and efficiency of the men of his section. The results he has obtained have been outstanding.


HALL, F/L Douglas Irving (J12193) - Distinguished Flying Cross - No.414 Squadron - Award effective 29 March 1945 as per London Gazette dated 10 April 1945 and AFRO 802/45 dated 11 May 1945. Born in Timmins, Ontario, June 1922. Home in Milliken, Ontario (miner). Enlisted in Toronto, 7 July 1941. To No.1 Manning Depot, 22 July 1941. To No.1 SFTS (guard), 9 August 1941. To No.1 ITS, 10 October 1941; graduated and promoted LAC, 6 December 1941 when posted to No.9 EFTS; may have graduated 13 February 1942 but not posted to No.6 SFTS until 24 February 1942; graduated and commissioned, 19 June 1942. Flew at No.9 Bombing and Gunnery School, Mont Joli, 6 July 1942 to 3 June 1943 (promoted Flying Officer, 1 May 1943). To No.1 OTU, 3 June 1943. To “Y” Depot, 21 August 1943. Embarked for overseas, 12 September 1943. Arrived in UK 19 September 1943. Further trained at No.41 OTU (26 October 1943 to 11 April 1944) and No.8 (C) OTU (11 April to 24 May 1944). No.400 Squadron, 24 May to 20 July 1944 (promoted Flight Lieutenant, 19 June 1944), No.414 Squadron from 20 July 1944 to 31 May 1945. Aerial victories as follows: 21 September 1944, one FW.190 destroyed; 24 December 1944, two Bf.109s destroyed; 2 May 1945, three FW.190s and one Me.108 destroyed, one FW.190 and one Me.108 damaged. Later in UK and with No.411 Squadron; repatriated 31 March 1946; to No.1 Air Command, 9 April 1946; to Composite Training School, 16 June 1946; released 5 July 1946.

Throughout numerous sorties Flight Lieutenant Hall has proved himself to be a most competent and courageous pilot displaying tenacity and determination of the highest order. Several of his missions have involved deep penetrations into enemy territory in the face of intense and accurate anti-aircraft fire and adverse weather. He has destroyed three hostile aircraft. On one occasion in December 1944, his aircraft flying with another was attacked by at least fifteen enemy fighters. Throughout the ensuing combat Flight Lieutenant Hall displayed exceptional coolness and skill and although greatly outnumbered destroyed two Messerschmitt 109s. His enthusiasm and tenacity have provided an inspiring example to the other members of his squadron.

HALL, F/L Donald Irving, DFC (J12193) - Bar to Distinguished Flying Cross - No.414 Squadron - Award effective 17 July 1945 as per London Gazette of that date and AFRO 1453/45 dated 14 September 1945.

Flight Lieutenant Hall has displayed considerable skill and ability both in the air and on the ground. He has completed a large number of sorties, including many reconnaissances. On a tactical reconnaissance mission in May 1945, he engaged a formation of enemy aircraft. In the ensuing combat, Flight Lieutenant Hall shot down three Focke Wulf 190s and a Messerschmitt 108 [?] and damaged two others. His example of keenness and determination has set a high standard to all members of his squadron.

Public Record Office Air 2/9086 has recommendation drafted about 8 May 1945 when he had flown 151 sorties (179 hours 30 minutes) of which 85 hours had been flown after recommendation for the DFC.

This officer joined No.414 Squadron in July 1944, and displayed a natural aptitude for reconnaissance work. On the completion of 95 hours operational flying he was recommended for a non-immediate Distinguished Flying Cross for outstanding achievement as a fighter reconnaissance pilot, during which time he destroyed three enemy aircraft. Since that time he has continued to produce excellent results and has displayed the same persistence in engaging the enemy.

On a tactical reconnaissance mission on May 2nd, he became separated from his Number Two due to low cloud and, despite the superiority in numbers, he engaged a formation of enemy aircraft, destroying three Focke Wulf 190s, one Messerschmitt 108, and damaging a Focke Wulf 190 and a Messerschmitt 108. Flight Lieutenant Hall has set a high standard of courage and devotion to duty for his fellow pilots.

This was endorsed by the Wing Commander (Flying) on 8 May 1945, by the Officer Commanding, No.39 Wing (14 May 1945), by the Air Officer Commading, No.83 Group (18 May 1945) and by the Air Officer Commanding-in-Chief, 2nd Tactical Air Force (28 May 1945).


HALL, F/L Douglas Pengelly (J5826) - Mention in Despatches - Overseas - Award effective 1 January 1946 as per London Gazette of that date and AFRO 388/46 dated 12 April 1946. Born in Calgary, 9 September 1919; home in Toronto. Attended University of Toronto. Enlisted in Windsor, 24 October 1940. Trained at No.1 ITS (graduated 7 February 1941), No.1 EFTS (graduated 10 April 1941) and No.9 SFTS (graduated 21 June 1941). Instructed in Canada before going overseas; served with a Mosquito intruder unit. Remained in postwar RCAF (19581), serving with No.414 Squadron on photo duties, commanding No.1 Wing, Merville, 3 June 1959 to 31 July 1963 (Group Captain), and military attache at the Canadian Embassy in Rome. Retired in 1974 and moved to Bellingham, Washington where he worked as a Real Estate broker until he retired again in 1990. Died 24 August 2004.